تاریخچه شغل مهمانداری هواپيما در جهان

نوشته شده توسط در اکتبر 13, 2016 در گروه وبلاگ | دیدگاه‌ها برای تاریخچه شغل مهمانداری هواپيما در جهان بسته هستند

تاریخچه شغل مهمانداری هواپيما در جهان

در اینجا سعی خواهیم کرد تاریخچه کوتاهی از مهمانداری در ایران را برای شما بیان کنیم. درست پس از پایان جنگ اول جهانی در سال 1918 پرواز با همان هواپیماهای جنگی به صورت تک مسافر و البته با قیمت های گزاف آغاز گردید.

پیشتر این مسافرین را افراد مهم وشخصیت های بازرگانی تشکیل میدادند با وجودی که این پروازها به صورت برنامه ای تنظیم میشد اما به دلایل زیاد منجمله بدی آب وهوا سوخت گیری های متعدد به موقع به مقصد نمی رسیدند و حتي گاهی مجبور به فرود اضطراری در سرزمین های بیگانه میشدند.

جالب است که بدانید در ارتفاع بالاتر و نبودن سقف بالای سرمسافر به آن ها لباس گرم ، پتو و کیسه های آب گرم میدادند،

همچنین عینک های مخصوص روی چشمانشان به دلیل باد و غیره می گذاشتند،

البته با گذشت زمان و پیشرفت صنعت هوانوردی به تدریج مخترعین به رفع عیوب می پرداختند تا اینکه تا سال 1930 یعنی پس از 11 سال هواپیماها مسقف شدند و کابین هابزرگتر وگرمای موتور درکابین می آمد و بدنه ها عایق بندی از نظر سرو صدا گشتند و تعداد بیشتری مسافر جا گرفتند.

پس از این زمان بود که سازندگان ومسئولین به فکر انتخاب فردی به نام مهماندار افتادند تا از مسافرین در طول پرواز پذیرایی نماید.

البته قبل از آن در سال 1922 و در بالن های بزرگ به ویژه زیپلن آلمانی که به بزرگی رستوران بودند پذیرایی همانند رستوران انجام میگرفت.

اما با آمدن هواپیماهای چهار موتوره ملخ دار و کابین مبله در انگلیس دو مهماندار مرد در هواپیماهای آن روز پذیرایی را آغاز نمودند ، همزمان در آمریکا نيز اولین مهمانداران خانم در شرکت هواپیمایی (بوئینگ ترانسپورت) به کار گرفته شدند.

كه البته این گروه از میان پرستاران انتخاب می شدند. سپس در اروپا شرکت های سوئیس ایر و لوفتهانزاي آلمان دختران را برای این حرفه آموزش داده و استخدام نمودند كه تا به امروز نيز با توجه تكنولوژي هاي جديد اين روند دستخوش تغييراتي شده و ادامه دارد.

 

امروزه با توجه به افزایش تجربه انسان از رخدادهای داخل پرواز و مخاطرات موجود در آن، نقش مهمانداران بعنوان عنصری برای ایمنی پرواز افزایش چشمپیری یافته و عنصر مهمان نوازی در کنار ایمنی بصورت خدمتی ماندگار بر عهده این قشر گماشته شده است.